Opublikowany przez: Familiepl 2023-01-02 13:02:34
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Sezon infekcyjny w pełni, a chociaż w tym roku w poradniach i szpitalach króluje grypa, również szkarlatyna jest chorobą, która powraca sezonowo. Jakie są objawy szkarlatyny u dziecka? Początkowo mogą przypominać inne choroby, ale końcowy obraz symptomów jest dość charakterystyczny. Zobacz, na co zwrócić uwagę, gdy choruje dziecko.
Szkarlatyna - początkowe objawy u dziecka mogą nie być jednoznaczne i czasem bywają mylone z anginą. Zdarza się również, że dorosły chorujący na anginę może zarazić dziecko, u którego rozwinie się szkarlatyna. Szkarlatyna – objawy u dziecka wywołane są przez szczepy paciorkowców, a choroba najpierw może przypominać anginę. Szkarlatyna – a jej objawy u dziecka najbardziej charakterystyczne to gorączka, ból brzucha, ból gardła, a także malinowy język oraz wysypka.
Zarażenie szkarlatyną następuje drogą kropelkową – najczęściej poprzez kontakt z osobą chorą na płonicę lub styczność z zainfekowanymi przedmiotami. Dlatego dość często choroba ta ma miejsce w przedszkolach i placówkach oświatowych, gdzie o kontakt z zarażonym dzieckiem lub rzeczami nie trudno.
Szkarlatyna – objawy u dziecka rozwijają się od dwóch do czterech dni, potem objawy szkarlatyny u dziecka narastają. Pojawia się wysoka gorączka, złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Do tego dochodzi silny ból gardła i trudności w przełykaniu. Jednym z głównych objawów szkarlatyny u dziecka jest charakterystyczny język, początkowo pokryty białym nalotem, następnie nabiera koloru malinowego.
Szkarlatyna – objawy u dziecka po około 3 dniach zmieniają się, od czasu wystąpienia gorączki u dziecka pojawia się specyficzna dla szkarlatyny wysypka – w postaci czerwonych, maleńkich kropeczek. Wysypka najwyraźniej występuje na brzuchu, tułowiu i klatce piersiowej, ale także w pachwinach i zgięciach łokci oraz pod kolanami. Co ważne, wysypka omija okolicę nosa i ust, pozostawiając charakterystyczny biały trójkąt. Wysypka w szkarlatynie może ustępować do dwóch tygodni, powodując łuszczenie się skóry.
Szkarlatyna wymaga leczenia antybiotykami, zwykle stosuje się penicylinę od 10 do 14 dni.
CZYTAJ TEŻ >> 18 dzieci zmarło po zatruciu syropem na przeziębienie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.